|   Login

Cultural Committee

17 May 2017 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Independent
Bailie Denis Agnew Convener 17/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Provost William Hendrie Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Jonathan McColl Vice-Convener 28/01/2020 - current
Labour
Councillor John Millar Member 25/09/2017 - current
Conservative
Councillor Brian Walker Member 07/06/2017 - current

Other Information

Formerly known as Communications, Museums & Cultural Development Committee