|   Login

Educational Services Committee

05 May 2017 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 14 of 14 meetings found in selected date range
04 December 201914:0516:30Council Offices (16 Church Street)Occurred
11 March 202014:00TBCClydebank Town Hall - Council ChambersScheduled 
03 June 202010:00TBCCouncil Offices (16 Church Street)Scheduled 
30 September 202010:00TBCClydebank Town Hall - Council ChambersScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party (SNP)
Councillor Jim Brown Member 25/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Karen Conaghan Convener 17/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Ian Dickson Vice-Convener 25/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Diane Docherty Member 25/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Jim Finn Member 25/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Provost William Hendrie Member 25/05/2017 - current
Labour
Councillor Daniel Lennie Member 20/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Caroline McAllister Member 17/05/2017 - current
Labour
Councillor David McBride Member 29/01/2020 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Jonathan McColl Member 25/05/2017 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Mrs Barbara Barnes Member 14/06/2017 - current
Mr Gavin Corrigan Member 24/05/2017 - current
Miss Ellen McBride Member 05/05/2017 - current
Ms Karen McKinlay Member 10/05/2019 - current
Miss Sheila Rennie Member 26/07/2017 - current
Ms Julia Strang Member 24/05/2017 - current
Ms Michelle Stuart Member 21/05/2019 - current

Other Information